Welke kant ging het op met de rendementen de afgelopen maand? En hoe deden onze fondsen en modelportefeuilles het? Met ons maandelijkse beleggingsbericht bent u weer helemaal op de hoogte.
De aandelenfondsen
Mei was een goede maand voor aandelen. Beleggers hielden vertrouwen in een aantal grote groeiverhalen. Vooral kunstmatige intelligentie en ruimtevaart kregen veel aandacht. Dat zorgde voor een positief beursklimaat. Ook onze aandelenfondsen profiteerden daarvan.
Kunstmatige intelligentie speelt al langer een grote rol op de beurs. Eerst lag de focus vooral op grote chipbedrijven en technologiebedrijven. Inmiddels kijken beleggers ook naar andere technieken die nodig zijn om AI goed te laten werken. Denk aan bedrijven die geheugenchips, dataopslag, netwerkapparatuur, datacenters, energie en koeling leveren. Dat is goed te verklaren. AI-modellen hebben namelijk niet alleen veel rekenkracht nodig. Ze gebruiken ook grote hoeveelheden data. Die data moeten worden opgeslagen, verplaatst en verwerkt.
Ook de ruimtevaartsector was in mei populair op de beurs. Dat kwam niet alleen door raketten of bijzondere lanceringen. De sector wordt steeds belangrijker voor industrieën waarin veel geld wordt geïnvesteerd, zoals defensie, satellietcommunicatie en belangrijke infrastructuur. Een voorbeeld daarvan is de zogenaamde ‘Golden Dome’. Dat is een Amerikaans defensieplan voor bescherming tegen raketten. In de VS wordt gesproken over grote uitgaven voor dit plan. Een deel daarvan kan gaan naar techniek en infrastructuur in de ruimte. Zulke grootse plannen kunnen invloed hebben op de verwachtingen voor bedrijven in deze sector, zoals SpaceX. Het ruimtevaartbedrijf van Elon Musk stond ook in de belangstelling door berichten over een mogelijke beursgang. Zo’n grote beursgang kan beleggers helpen om de waarde van andere bedrijven in de ruimtevaartsector beter in te schatten. Denk aan beursgenoteerde bedrijven die satellieten bouwen, raketonderdelen leveren of technologie ontwikkelen voor ruimtevaart en defensie.
Voor onze fondsen is dat relevant als voorbeeld van wat brede spreiding kan doen. Wij beleggen niet rechtstreeks in een niet-beursgenoteerd bedrijf als SpaceX. Maar via brede indexfondsen kunnen beursgenoteerde bedrijven uit dezelfde sector wel in de portefeuille zitten. Als zo’n sector onverwacht in de belangstelling komt en koersen stijgen, pakt u dat als belegger dus deels mee. Zonder dat u vooraf hoeft te voorspellen welke sector de aandacht krijgt.
Het BND Emerging Markets Indexfonds viel in mei positief op. Dat is deels te verklaren door de samenstelling van het fonds. Het fonds belegt breed gespreid in opkomende markten, maar de grootste posities zitten op dit moment vooral in Aziatische technologiebedrijven. Denk aan TSMC uit Taiwan en Samsung Electronics en SK Hynix uit Zuid-Korea. Deze bedrijven spelen een belangrijke rol in de wereldwijde keten rond halfgeleiders, geheugenchips en kunstmatige intelligentie. En juist die hoek van de markt lag in mei goed. Beleggers hadden veel belangstelling voor bedrijven die kunnen profiteren van de groeiende vraag naar AI-chips en datacenters.
Het bredere beursklimaat was in mei positief. Dat zagen we terug in de rendementen van onze aandelenfondsen. Alle aandelenfondsen eindigden de maand in de plus. De rendementen liepen uiteen van 2,91% voor het BND Europa Indexfonds tot 11,35% voor het BND Emerging Markets Indexfonds. Alle aandelenfondsen laten nu over heel 2026 tot nu toe een positief resultaat zien. Het BND Emerging Markets Indexfonds springt eruit met een rendement van 27,48% over heel 2026.

De obligatiefondsen
De obligatiefondsen hadden in mei een rustige, maar positieve maand.
De inflatie in de eurozone liep in april weer op, vooral door hogere energieprijzen. Daardoor gingen beleggers er minder sterk van uit dat centrale banken de rente snel zouden verlagen. Een hogere renteverwachting kan druk zetten op obligatiekoersen. Tegelijk waren er zorgen over economische groei en geopolitieke spanningen. Die zorgen zorgden juist weer voor vraag naar obligaties. Per saldo bewoog de obligatiemarkt in mei daarom niet één duidelijke kant op.
Dat verschil ziet u terug in de fondsen. Kortlopende obligaties reageren meestal minder sterk op veranderingen in de rente. Daardoor bewogen de kortere obligatiefondsen in mei beperkt. Langlopende obligaties reageren juist sterker op rentebewegingen. Maar ook daar waren de bewegingen in mei niet groot.
Voor de komende tijd blijft vooral de rente belangrijk. De Europese Centrale Bank en de Amerikaanse centrale bank hielden de rente eind april gelijk. Ze benadrukten dat ze blijven kijken naar nieuwe cijfers over de economie. Blijven energieprijzen en inflatie hoog? Dan kunnen centrale banken langer voorzichtig blijven. Ze kunnen de rente dan bijvoorbeeld gelijk houden of zelfs verhogen.
Voor obligatiefondsen betekent dit dat vooral langlopende obligaties gevoelig blijven voor nieuwe verwachtingen over de rente. Dat komt doordat hun looptijd langer is. Als beleggers verwachten dat de rente langer hoog blijft, kan dat druk zetten op de koersen van langlopende obligaties. Verwachten zij juist lagere rentes, dan kunnen langlopende obligaties daar sterker van profiteren.
De rendementen van de obligatiefondsen liepen uiteen van 0,19% voor het BND Euro Staatsobligatie Indexfonds Inflatie tot 1,63% voor het BND Euro Staatsobligatie Indexfonds Lang.

De modelportefeuilles
De modelportefeuilles profiteerden in mei van de positieve aandelenmarkten en de licht positieve obligatiefondsen. Hoe offensiever de portefeuille, hoe groter het deel dat in aandelen is belegd. Daardoor liepen de rendementen van de offensievere portefeuilles sterker op dan die van de defensievere portefeuilles, waar obligaties een groter gewicht hebben.
De reguliere modelportefeuilles behaalden rendementen tussen 1,18% en 6,29%. De groene modelportefeuilles liepen uiteen van 1,50% tot 6,03%.

Durf van uw geld af te blijven
Als de koers flink omhoog is gegaan, kunt u in de verleiding komen uw rendement te verzilveren. En als de koers keldert, denken veel mensen dat ze erger kunnen voorkomen door snel uit te stappen. Beide reacties zijn begrijpelijk, maar zelden verstandig. Uiteindelijk trekt die koers tot nu toe altijd weer bij namelijk. In het eerste scenario loopt u dan rendement mis, en in het tweede moet u weer instappen tegen een hogere prijs. Laat u dus niet gek maken. Hou de blik op de lange termijn, blijf bij uw plan en laat de koersen maar op en neer gaan.
Uw rendement kan er iets anders uitzien
Hierboven ziet u de rendementen voor de volledige maand mei. Bent u in de tussentijd in- of uitgestapt, heeft u bijgestort of een bedrag opgenomen, is uw risico automatisch afgebouwd of is er in de tussentijd iets veranderd aan uw beleggingen? Dan kan uw rendement afwijken van de getoonde cijfers.
De risico’s van beleggen
Risicoloos beleggen bestaat natuurlijk niet en u kunt een deel van uw inleg verliezen. Lees meer over de risico’s en hoe u die kunt beperken.
